«

»

דצמ 11

הדפס פוסט זה

הר הכסף – באילו מקרים לא מאותרים כספים?

אתר הר הכסף, עושה עבודה יפה בחיפוש הכספים, אבל האם אפשר לסמוך עליו במאה אחוז? ניתן כאן סקירה מקיפה באילו מקרים האתר לא מציג את החשבונות. (הפרטים נלקחו מתקנות משרד האוצר1 וממדור השאלות והתשובות באתר הר הכסף2 ובאדיבות מחלקת קופת גמל של משרד האוצר)

ביטוח חיים משולב בחסכון:

במידה ושולמה קצבת זקנה בארבע שנים האחרונות – זאת אומרת יתכן ששולמה קצבה לפני שלוש שנים, וכעת לא משולמת שום קצבה, וקיימות זכויות למוטבים (קרובי הנפטר). באופן מוזר, דווקא אם יש זכויות למוטבים, החשבון נחשב לחשבון פעיל, ולא יוצג בתוצאות איתור הכספים של הר הכסף.

חשוב לשים לב – זה אומר שאם הקרוב שלכם נפטר לפני שנה-שלוש שנים, יתכן ויש לכם זכויות, אולם החשבון נחשב חשבון פעיל.
שימו לב להגדרה בתקנות, סעיף 2, סעיף קטן ג2:

בארבע השנים האחרונות שולמה מהחשבון קצבת זקנה לעמית וקיימות בו זכויות למוטבים בחשבון.

קרוב שנפטר לפני יותר מ4 שנים:

אתר הר הכסף יחזיר הודעה כי לא קיימים כספים בחשבון.

"מנוע החיפוש אינו מאתר חשבונות של פנסיונרים שנפטרו לפני יותר מ-4 שנים."(אתר איתור הכספים של משרד האוצר, מדור השאלות והתשובות)

קרוב שנפטר בשנה האחרונה

לקרוב שנפטר בשנה האחרונה לא ימצאו כספים בקרנות וחשבונות שהיה פעיל בהם לפני פטירתו:

חשבון פעיל יחשב: במהלך השנה שקדמה לחודש האחרון בשלו עודכן מידע כאמור – הופקדו בחשבון כספים, נמשכו ממנו כספים בסכום חד פעמי או בתשלומים חודשיים קבועים למעט קצב, או הועברו ממנו או אליו כספים‬ (אתר משרד האוצר)

כיוון שהחשבון נחשב כחשבון פעיל, הוא לא יופיע בתוצאות החיפוש של משרד האוצר.

טעויות של הקופות והקרנות

במקרים רבים, הקרנות והקופות שוגות ולא העבירו נתונים לגבי לקוחות מסויימים. שימו לב, שעליכם מוטלת האחריות לבדוק זאת, ולא ניתן להגיש נגדם או נגד משרד האוצר תביעה (אלא במקרים של רשלנות פושעת)

מקומות עבודה שנעזבו בשנתיים האחרונות

כל מקום שעלול להיות בו תנועה בשנה האחרונה (במידה ועזבתם את מקום העבודה בשנתיים האחרונות, יתכן ובוצעו העברות שונות לצורך התאמה), לא יופיעו בו הנתונים. כיוון שהחשבון שלכם הוא חשבון פעיל לפי החוק, ובאתר הר הכסף, מוצגים רק חשבונות לא פעילים. הנה הגדרת חשבון פעיל לפי תקנות משרד האוצר:

חשבון פעיל יחשב: במהלך השנה שקדמה לחודש האחרון בשלו עודכן מידע כאמור – הופקדו בחשבון כספים, נמשכו ממנו כספים בסכום חד פעמי או בתשלומים חודשיים קבועים למעט קצבה, או הועברו ממנו או אליו כספים

במידה ואתם חוששים שנעלמו לכם כספים באחת האפשרויות הנ"ל, יש לבצע את איתור הכספים באופן עצמאי ולפנות ישירות לגופים הפנסיונים.

בנוסף – ניתן להשתמש בשירות שלנו (בתשלום), המבצע עבורכם חיפוש מלא עם התחייבות על בדיקה מלאה בכל הגופים

———————————–

מקורות:

1 – חוזר ממשק אינטרנטי לאיתור חשבונות עמיתים וחשבונות של עמיתים שנפטרו – http://ozar.mof.gov.il/hon/2001/mosdiym/memos/2012-9-18c.pdf

2. מדור השאלות והתשובות באתר הר הכסף https://itur.mof.gov.il/Faq/Index

 

 

קישור קבוע למאמר הזה: http://zol.org.il/?p=1337

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתם יכולים להשתמש באפשרויות ותגי ה-HTMLהבאים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

css.php