«

»

ינו 13

הדפס פוסט זה

5 הרגלי קנייה שכדאי לכם לזנוח

קראו גם:

  • [intlink id="1225" type="post"]7 טיפים לחסכון בקניות בסופר[/intlink]
  • [intlink id="1188" type="post"]איך לאכול טוב בשבת בלי לפשוט את הרגל[/intlink]
  • [intlink id="344" type="post"]5 טיפים לחסכון בהוצאות על מוצרי הבסיס[/intlink]

ביקור בחנויות המזון הוא חלק בלתי נפרד מהחיים של כל אחד מאתנו. אך כמו פעילויות יום יומיות אחרות בחיינו, לעתים גם את פעילות הקנייה אנו מבצעים "על טייס אוטומטי", מה שאומר שבדרך אנחנו עלולים גם לאמץ מספר הרגלי קנייה שליליים שגוזלים מאתנו כסף ופוגעים בבריאות שלנו. אם אתם מחפשים דרכים באמצעותן תוכלו בעת ובעונה אחת לשמור גם על הכיס שלכם וגם על הבריאות שלכם, אתם מוזמנים לקרוא על ההרגלים השליליים שאולי גם אתם סובלים מהם, וללמוד כיצד אתם יכולים לאמץ הרגלי קנייה חסכוניים ובריאים יותר.
אם יש לכם רעיונות נוספים, נשמח אם תשתפו אותנו בתגובות.

הרגל רע מספר 1 – הגעה לחנות בלי רשימת קניות מסודרת

כאשר רוצים להשיג מטרה מסוימת, בכל תחום בחיים, חשוב להגדיר אותה מבעוד מועד. למרות שקניית המצרכים הנחוצים לנו בצורה יעילה וחסכונית היא מטרה שנשמעת פשוטה למדי, ישנם דברים בסיסיים שחובה לעשות כדי להגביר את הסיכויים לכך. הדבר החשוב ביותר הוא הגדרה מדויקת של המטרה שלנו, ובמקרה הזה פירוש הדבר עריכת רשימה מסודרת ומדויקת של מה שאנו רוצים לקנות.

אדם שמגיע לחנות בלי רשימת קניות משול לתייר בלי מפה, ובמצב כזה קל מאוד לבזבז זמן וללכת לאיבוד. בנוסף, אנשים שיוצאים לקניות בלי רשימה מסודרת נוטים לקנות מתוך דחף דברים שהם לא צריכים באמת. הסופרמרקט מעוצב כדי לגרום לאנשים לקנות יותר ולבזבז יותר כסף, לכן רשימת קניות היא אחד מהכלים החשובים ביותר לחיסכון בקניות, והיא תעזור לכם לצאת מהטראנס של הקנייה האימפולסיבית.

אם ברצונכם ליהנות מחוויית קניה יעילה באמת, תגיעו עם רשימה מפורטת ומסודרת ככל האפשר. מומלץ לחלק את המצרכים הנחוצים לכם לפי קטגוריות, כמו למשל ירקות ופירות או אפילו מיקומם בסופרמרקט. אך אל תסתפקו בכתיבת "פירות". תכתבו קטגוריה שלמה של פירות, ותחתיה את הפירוט של כל פרי ופרי ואת הכמות המדויקת שזקוקה לכם.

הרגל רע מספר 2 –עריכת קניות בצורה אקראית ולא מאורגנת

לא קשה ליפול למלכודת של קניית מצרכים במכולת, בסופרמרקט או אצל הירקן השכונתי בכל פעם שחסר לכם משהו שאתם יודעים שתצטרכו במשך היממה הקרובה. זה די קל, אפילו, מפני שזה לא דורש מכם שום השקעת מחשבה… אבל ההרגל הזה גוזל לכם לא מעט זמן יקר ועולה לכם הרבה כסף.

לבעלי החנויות שבהן אתם קונים זה מפריע קצת פחות, ממספר סיבות. ראשית, ככל שאתם נכנסים לחנות בתדירות גבוהה יותר, כך גדלים הסיכויים שתקנו בלהט הרגע מצרכים שאינכם זקוקים להם באמת. שנית, כאשר אתם קונים מוצרים מתוך דחף, אתם לא משקיעים מחשבה במציאת המוצרים הזולים והבריאים ביותר, וכך אתם למעשה משלמים יותר על מזון שבסופו של דבר רק מזיק לכם (ובטווח הארוך יעלה לכם ביוקר). בנוסף, ביקורים תכופים בסופרמרקט או במכולת גוזלים מכם כסף מיותר על דלק, או זמן יקר אותו הייתם יכולים לבלות עם המשפחה או בפעילות מהנה כלשהי.

כדי לחסוך זמן וכסף, מומלץ שתערכו קניות בצורה מרוכזת, פעם אחת בשבוע. אם חסר לכם משהו, תדביקו רשימה ממוגנטת למקרר שלכם, ובכל פעם תוסיפו פריטים עד שתהיה לכם רשימה שתצדיק יציאה לחנות.

הרגל רע מספר 3 – יציאה לקניות על בטן ריקה

כפי שציינו קודם, חנויות מזון מתוכננות כך שאנשים יבזבזו שם כמה שיותר מכספם, ולא בהכרח על מוצרים הנחוצים להם. מוצרים בצבעים מושכים ובתצוגות מרהיבות מושכים אותנו מכל פינה, ואנחנו ממש אבודים ולא יודעים מה לקנות קודם. ואם לא די בכך כדי לשטות בחושים שלנו, כאשר אנחנו רעבים כל דבר נראה לנו טעים ומגרה יותר. אנשים שיוצאים לקניות על בטן ריקה נוטים לקנות יותר מהמוצרים המעובדים והיקרים יותר, מפני שאלה המוצרים שמעוצבים בצורה שתעודד אותנו לקנות אותם (למרות שאיננו זקוקים להם והם לא בריאים).

מומלץ לתכנן את היציאה לקניות לאחר ארוחת הבוקר או ארוחת הצהריים, או לכל הפחות אחרי איזשהו נשנוש, על מנת שתרגישו שבעים ולא תהופנטו בידי כל המוצרים היקרים והמזיקים שאתם בהחלט יכולים להסתדר בלעדיהם. כך תוכלו לקבל החלטות קנייה נבונות ובריאות יותר, ועל הדרך לחסוך לא מעט כסף וקלוריות.

הרגל רע מספר 4-ביקור באזורים המסוכנים של החנות

הזכרנו זאת כבר מספר פעמים, אבל מדובר בעובדה חשובה כל כך, שלא ניתן להדגיש אותה יותר מדי: חנויות מזון (ואחרות) מתוכננות ומעוצבות כדי לגרום לכם לבזבז כמה שיותר מכספכם. אנשי ייעוץ ושיווק נעזרים במחקרים אודות הרגלי הקנייה והפסיכולוגיה של בני האדם כדי לתכנן מרחבים שמגבירים את "רצונו" של האדם לבזבז כסף. לדוגמא, האם שמתם לב שבדרך כלל המוצרים הבריאים, כמו הפירות והירקות, ממוקמים בקצה החנות? בעוד שכל המוצרים המעובדים, היקרים והארוזים ממוקמים במרכז החנות?

אם ברצונכם לחסוך כסף ולשמור על בריאותכם, אנו ממליצים שתימנעו לחלוטין מביקור באזורים האלה. למעשה, כלל הזהב הוא "אם זה במרכז החנות, כנראה שאתם לא צריכים את זה". כמובן שישנם יוצאי דופן, כמו דגנים ומוצרים יבשים אחרים, ולכן חשוב ללמוד את המיקומים של המוצרים הנחוצים לכם, ולדלג במהירות על כל האזורים המסוכנים.

הרגל רע מספר 5 – העדפת נוחות על פני חיסכון ובריאות

לפעמים נדמה שחנויות המזון עושות לנו טובה בכך שהן מציעות לנו, "לטובתנו ונוחותנו  האישית", מזונות ארוזים או מוכנים. לדוגמא, בשנים האחרונות בכל חנות מזון אפשר למצוא שקיות עם תערובת של עלים ירוקים, ואפילו שקיות "סלט" המכילות ירקות חתוכים. אך האמת לאמיתה היא שמדובר בדרך נוספת לגרום לכם לבזבז עוד מכספכם. במקום לקנות שקית של "עלי חסה שטופים", אתם יכולים לקנות חסה במשקל, לפרק אותה בעצמכם ולשטוף אותה במו ידיכם. תצטרכו להשקיע בכך מספר שניות מחייכם, אבל לפחות לא תצטרכו לשלם תוספת כסף על נוחות שאינכם באמת זקוקים לה.

בנוסף על כך, בחנויות מזון כיום ניתן למצוא קשת רחבה ומגוונת של מוצרים מעובדים ומהירי הכנה. מרקים שמבשלים בעזרת מים רותחים בשביל, מנות חמות שאפשר להכין במיקרוגל ועוד שלל מוצרים תעשייתיים שלא נועדו לצריכת אדם. אז אולי יותר קל להכניס קופסת פלסטיק למיקרוגל או רק להוסיף מים רותחים, מאשר להכין ארוחה במו ידינו, אבל חשוב שתדעו שאתם משלמים על הנוחות הזאת ממיטב כספכם. בנוסף, המוצרים המתועשים והמעובדים האלה מלאים בחומרים מזיקים, ולכן פירוש הדבר שאתם משלמים עליהם גם בבריאותכם.

לחיסכון בכסף ושמירה על הבריאות, העדיפו לקנות חומרי גלם ולהכין את האוכל שלכם בעצמכם. זה גם יותר נחמד ואנושי, גם יותר חסכוני וללא ספק הרבה יותר טעים.

לסיכום:

אל תשכחו ללכת עם רשימת קניות מסודרת ומפורטת לסופר, אחרת אתם עלולים לשלם ביוקר. ערכו קניה שבועית ומחושבת, וכך תמנעו מלקנות מוצרים על פי דחף. אל תצאו לקניות על בטן ריקה, זה גורם לקניה של מוצרים מיותרים. השתדלו להסתובב באיזורים בהם נמצאים המוצרים שאתם צריכים, ולא במרכז החנות, בו נמצאים כל הפתיונות. סידור רשימת קניות על פי הסדר בחנות, יעזור לכם בזמן וגם בכסף. העדיפו לקנות מוצרי בסיס, ולהכין את האוכל, במקום לקנות נשנושי גזר ב10 שקל (אותם הייתם יכולים לקנות ב2 שקל, ולהכין ב2 דקות) ואל תשכחו לעשות לנו לייק (בעצם, זה כנראה לא יחסוך לכם כסף :-), אבל אולי יחסוך לחברים שלכם.

והעיקר, אתם קוראים הרבה מאמרים על חסכון. לקרוא לא חוסך לכם כסף. קחו אפילו טיפ אחד ויישמו אותו ברצינות, זה כן יחסוך לכם כסף. בהצלחה
אהבתם את המאמר, רוצים לא לפספס מאמרים נוספים – הרשמו וקבלו ישירות למייל טיפים לחסכון בכסף

קראו גם:

  • [intlink id="1225" type="post"]7 טיפים לחסכון בקניות בסופר[/intlink]
  • [intlink id="1188" type="post"]איך לאכול טוב בשבת בלי לפשוט את הרגל[/intlink]
  • [intlink id="344" type="post"]5 טיפים לחסכון בהוצאות על מוצרי הבסיס[/intlink]

קישור קבוע למאמר הזה: http://zol.org.il/?p=1389

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתם יכולים להשתמש באפשרויות ותגי ה-HTMLהבאים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

css.php