«

»

פבר 06

הדפס פוסט זה

5 טקטיקות אקולוגיות לחסכון בבית

אז השתכנעתם שכדאי וחסכוני לסגור את הברז אפילו למשך הרגעים הספורים בהם אתם לא משתמשים במים, כמו למשל בעת רחיצת כלים או צחצוח שיניים. אתם אפילו מקפידים לשלוח את הילדים שלכם עם אוכל מהבית בקופסא רב פעמית, במקום שיבזבז כסף על אוכל יקר ומזיק במזנון. בנוסף על כך, אתם משקים את הגינה רק בערב, וכמובן שבעזרת מים ממוחזרים, ואתם די בטוחים שמעולם לא הייתם אחראים לנזק סביבתי בלתי הפיך… אבל האם ישנם דברים נוספים שאתם יכולים לעשות שיאפשרו לכם בעת ובעונה אחת גם לחסוך כסף וגם לשמור על הסביבה? במאמר שלפניכם אתם תגלו חלק מהטקטיקות האקולוגיות שיעזרו לכם לעשות זאת בקלות, בהנאה וביעילות.

  1. הוציאו את המייבש לפנסיה – והתחילו לייבש בשמש
  2. הפסיקו לקנות מוצרי ניקוי מזיקים – והכינו בעצמכם מוצרי ניקוי טבעיים
  3. למדו לגלות את האוצרות האופנתיים החבויים בחנויות יד שנייה
  4. לפני שאתם מחליטים לקנות משהו חדש – תבדקו אם אפשר למחזר
  5. עברו לתזונה חסכונית ובריאה

הוציאו את המייבש לפנסיה – ותתחילו לייבש בשמש

הרבה אנשים יודעים שמבין מכשירי החשמל הביתיים הנפוצים, המקרר הוא המכשיר שמבזבז הכי הרבה אנרגיה (ולפיכך הכי הרבה כסף), אולם רוב האנשים אינם יודעים מהו מכשיר החשמל שמככב במקום השני ברשימה. לפי הכותרת, בוודאי ניחשתם שמדובר במייבש הכביסה שלכם. אך בעוד שמקרר הוא מכשיר די חיוני לניהול משק הבית, ובמידה מסוימת הוא אף מאפשר לכם לחסוך כסף בתחומים אחרים, מייבש הכביסה נחשב יותר בתור מוצר מותרות שאיננו הכרחי לקיום היומיומי שלנו.

במיוחד בארץ ישראל, בה ניתן ליהנות (או לסבול) ממזג אוויר חמים לאורך רוב ימי השנה, אתם יכולים בקלות להוציא את מייבש הכביסה מהבית ולהפסיק לבזבז אנרגיה מיותרת, תוך כדי שאתם חוסכים לא מעט מהוצאות החשמל החודשיות שלכם. אם אתם גרים בבית עם חצר, כל מה שעליכם לעשות הוא לתלות כמה חבלים ולתלות את הכביסה בחוץ. אם אתם גרים בדירה, אתם יכולים לעשות זאת במרפסת או אפילו בגג הבניין.

הפסיקו לקנות מוצרי ניקוי מזיקים – ותכינו בעצמכם מוצרי ניקוי טבעיים

לא צריך להיות משוגע לניקיון שחייב לקרצף כל כתם קטן על הרצפה כדי לרצות לגור בבית מסודר ונקי. אך האם אי פעם עצרתם וחשבתם האם יש בכלל צורך להשתמש בחומרי ניקוי תעשייתיים בכל פעם שנשפך איזשהו רוטב פסטה על הרצפה? במקום לקנות חומר ניקוי יקרים עם תווית שמתפארת ביכולותיו להרוג 99.9 אחוז מהחיידקים הידועים לאדם, אתם יכולים פשוט להכין חומרי ניקוי יעילים וטבעיים בכוחות עצמכם. בנוסף על החיסכון הגדול במשאבים הכספיים שלכם, אתם גם תעשו טובה ענקית לבריאות הגוף שלכם, ולכך יש שתי סיבות: ראשית, הגוף זקוק לחשיפה מסוימת לחיידקים כדי לפתח מערכת חיסונית ברית. שנית, חומרי הניקוי עשויים מחומרים שאם הייתם יודעים על מקורם ומאפייניהם, בשום לא הייתם מעזים להכניס אותם לביתכם.

לדוגמא, במקום החומר הרעיל בעל הצבע הכחול הנקי אותו הייתם רגילים לשפוך לצנרת במקרה של סתימה, אתם יכולים לקחת חצי כוס של סודה שתייה, כוס אחת של חומץ לבן, חצי לימון משומש ושלוש וחצי ליטרים של מים רותחים – והנה לכם דרך חסכונית, אקולוגית ויעילה לנקות את הצנרת מכל הלכלוך שהצטבר בתוכה לאורך השנים.

למדו לגלות את האוצרות האופנתיים החבויים בחנויות יד שנייה

קניית בגדים היא עניין לא פשוט. אם יש לכם ילדים, אתם בוודאי לא ששים לבזבז כסף על בגדים חדשים בכל פעם שהם גדלים בעוד כמה סנטימטרים. וגם אם הילדים שלכם כבר גדלו, או שאין לכם ילדים, גם קניית בגדים למבוגרים איננה כה פשוטה. יש מבחר עצום של בגדים מסגנונות ואופנות שונות, ובדרך כלל מדובר בפריטים יקרים שבעוד שבועות ספורים אף אחד כבר לא ירצה ללבוש מפני שהאופנה השתנתה. קניית בגדים זולים גם איננה מספקת פתרון יעיל, מפני שלעתים קרובות מדובר בהוצאה בלתי משתלמת, כי בגדים אלה עלולים להתפרק אחרי מספר ביקורים במכונת הכביסה.

החלפת בגדים עם חברים ובני משפחה, כמו גם רכישת בגדים מחנויות יד שנייה הן דרכים נהדרות לחסוך כסף תוך כדי שמירה על הסביבה. אם אינכם מוצאים חברים ומכרים שירצו להחליף אתכם בגדים, או אולי אתם מכירים אבל הבגדים שלכם במידות שונות, אתם יכולים לקפוץ לאחת מאינספור חנויות היד שנייה שבוודאי נמצאות לא הרחק מביתכם. חשוב להבדיל בין חנויות "וינטאג'" שנועדו לעשות רווח על בגדי יד שנייה ולחנויות יד שנייה של עמותות כמו ויצ"ו, לדוגמא, בהן תוכלו למצוא קשת רחבה ומגוונת של בגדים שונים ומשונים במחירים מגוחכים. ביקור בחנות יד שנייה היא חוויה מסתורית, מפני שאתם יודעים עם מה אתם מתחילים, אבל אין לכם מושג מה יהיה בידיכם כשתצאו ממנה.

לפני שאתם מחליטים לקנות משהו חדש – תבדקו אם אפשר למחזר

פעמים רבות אנחנו נחפזים לזרוק חפצים ישנים או מקולקלים, מפני שיש בנו דחף בלתי נשלט לצאת ולקנות חפצים חדשים. לעתים מדובר בצורך של ממש, אך פעמים רבות הדבר נובע מתוך "הטראנס השיווקי" שבו אנו שוקעים לפרקים, בתור אזרחים בעולם המערבי המודרני. אך חרף מה שמנסים למכור לנו חדשות לבקרים, בנוסף על כך שיש מוצרים שאנו פשוט לא זקוקים להם (למשל, חומרי ניקוי לבית), יש מוצרים ישנים – או חלקים מהם –  שאנחנו יכולים למחזר בכוחות עצמנו או בעזרתם של אנשים אחרים. כמובן שגם בשיטה הזאת, מלבד החיסכון החשוב בכסף, אנחנו על הדרך גם עוזרים למנוע נזקים נוספים לסביבה.

אז כיצד אפשר למחזר חפצים שיש לנו בבית? בעצם מדובר בתהליך פשוט למדי, שהצעד הראשוני ביותר בו מתחיל בדמיון שלנו. זאת אומרת, ניתן לקחת כל חפץ ישן שיש לנו, או אפילו חלק מסוים ממנו, ולהשתמש בו למטרות אחרות. לדוגמא, למה לבזבז כסף על רכישת עציצים, כאשר אפשר לקחת מכלי פלסטיק ישנים או אפילו בקבוקי שתייה ריקים ולהפוך אותם לעציצים לכל דבר? אפשר להשתמש בצנצנות הקפה שאתם קונים ולאחסן בהן קטניות או תבלינים. אין סוף לדברים שאפשר לעשות בעזרת מחזור, כל מה שאתם צריכים הוא להתחיל להפעיל את הדמיון ולחפש דרכים נוספות להשתמש במה שכבר קיים.

עברו לתזונה חסכונית ובריאה

אחת מן הדרכים הקלות, הפשוטות והבריאות ביותר לחסוך בעלויות הכספיות ולשמור על הסביבה היא להתחיל להגביל את צריכת הבשר. גם אם מעולם אפילו לא שקלתם את האפשרות להפחית מצריכת הבשר שלכם מטעמי מוסר או בריאות, כדאי שתדעו שבדרך זו אתם יכולים גם להפחית מההוצאות הכספיות החודשיות שלכם על מזון. אין דרך לעקוף את זה, פירות, ירקות וקטניות עולים הרבה פחות מאשר בשר. בנוסף על כך, ממחקרים רבים שנערכו בשנים האחרונות עולה שהפחתת צריכת הבשר מועילה לבריאות האדם, כך שזהו נתון נוסף שאתם מוזמנים לקחת בחשבון. לבסוף, הפחתת צריכת הבשר מועילה גם להפחתת הנזקים הסביבתיים: לדוגמא, אם תושבי ארצות הברית היו מפחיתים רק עשרים אחוז מכמות הבשר שהם צורכים, ההשפעה החיובית על הסביבה תהיה דומה למצב בו כל אדם ינהג במכונית חשמלית וידידותית לסביבה.

לסיכום להלן חמש עקרונות הפעולה שלכם:

  1. הוציאו את המייבש לפנסיה – והתחילו לייבש בשמש המייבש הוא צרכן החשמל השני בגודלו בבית. יבשו את הכביסה בשמש, שפרו את חשבון החשמל שלכם ומצב הבגדים שלכם
  2. הפסיקו לקנות מוצרי ניקוי מזיקים – והכינו בעצמכם מוצרי ניקוי טבעיים – חסכו בכסף, בזמן ובבריאות
  3. למדו לגלות את האוצרות האופנתיים החבויים בחנויות יד שנייה – היום זה כבר המודה
  4. לפני שאתם מחליטים לקנות משהו חדש – תבדקו אם אפשר למחזר
  5. עברו לתזונה חסכונית ובריאה – שמרו על הבריאות ועל הארנק שלכם

יש לכם טיפ לספר לנו? ספרו לנו בתגובות

קישור קבוע למאמר הזה: http://zol.org.il/?p=1402

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתם יכולים להשתמש באפשרויות ותגי ה-HTMLהבאים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

css.php