«

»

פבר 15

הדפס פוסט זה

המדריך המלא לניהול תקציב מאוזן

לפני מספר חודשים שיתפנו אתכם בתקציב שלנו ובאתגרים שלנו לעבוד לפיו. קיבלנו לא מעט תגובות של קוראים שבקשו לדעת: איך עושים את זה?

אז הנה לפניכם הדרכה צמודה לניהול תקציב.

תוכן:

הקדמה לניהול התקציב

שלב ראשון: איסוף הנתונים

שלב שני: הסקת מסקנות, ונקודות למחשבה ושינוי

שלב שלישי: קבלת החלטות, וקביעת דרכי פעולה

שלב רביעי: בקרה על דרך הפעולה שלנו

הקדמה לניהול התקציב

ראשית, נתחיל בבסיס המרכזי לניהול תקציב. ניהול של תקציב אומר להוביל את חלוקת המשאבים הכספית. לא להיסחב ולהיות מובלים אחרי מבצעים, הנחות שמפתים אותנו. אנחנו מחליטים ומובילים את ההוצאה על פי רצוננו.

מה זה אומר? זה מצריך מאתנו שינוי משמעותי. ראשית, להיות מתוכננים. כמה אנחנו רוצים להוציא החודש? על מה אנחנו רוצים להוציא החודש? ומה אנחנו חייבים להוציא, כי אין לנו ברירה.
בהקבלה, בואו נחשוב על סדר היום שלנו. יש פעילויות שהן הכרחיות. כמו להתלבש, להתרחץ, לאכול. יש פעילויות שדחופות יותר כמו דוח שחייבים להגיש לבוס או בדיקה דחופה. יש פעילויות פחות דחופות כמו לתלות את התמונה החדשה, להכין את העוגה שנראית מדהים במתכון בעיתון. ולחלופין, מותרות כיפיים כמו צפייה במשחק או סרט, אמבטיה ארוכה, הופעה של להקה אהובה וכדומה.

אותו דבר התקציב שלנו. הוא בנוי ממכלול ההוצאות שלנו והרצונות שלנו. אך לעיתים נגלה שאין לנו מספיק כסף לקנות דווקא החודש את השמלה המהממת או את הגדג'ט החדש. יש אומנם לא פעם תחושה שהתקציב הוא נזיל, כי יש מסגרת אשראי, הלוואות. כי הריבית על חיסכון בפק"ם היא ממש מגוחכת. הבעיה היא שברגע שהכל נזיל, ואין מסגרת, גם אין תכנון לטווח ארוך ויכולת השליטה שלנו על הכסף, הולכת ונעלמת.

לפני שנעבור לכלים פרקטיים ממשיים איך עושים את זה, נבקש מכם לנסות לענות במהירות על מספר שאלות:

כמה בחודש אתם מרוויחים?

כמה מהכסף שלכם יוצא על הוצאות שוטפות? (דיור, מחיה, חינוך, בריאות וכד')

כמה מהתשלומים שלכם הם תשלומים דחויים?

האם יש לכם חיסכון חודשי קבוע?

יש לא מעט אנשים שלא באמת יודעים לענות על השאלות האלו. הם יודעים שהם סוגרים את החודש, אבל לא ממש ברור להם כמה כסף יוצא על כל דבר. בדיוק בשביל זה חשוב לנהל תקציב, כדי להיות בתמונה ולזכור את הפרטים החשובים שבה.

שלב ראשון: איסוף נתונים

בשלב זה אנחנו לומדים את ההוצאות שלנו. יש הוצאות קבועות שמשתנות מעט מאוד, כמו דיור, ביטוחים, ארנונה, תשלומים למערכת החינוך, חוגים. יש הוצאות שהן מאוד משתנות כמו הוצאות של קניות אוכל, ביגוד, בילויים בחוץ. ויש גם הכנסות שהן יחסית קבועות- המשכורת החודשיות שלנו.
שלב איסוף הנתונים אורך זמן מה. לצורך כך צריך לנצל את תחילת החודש. קחו טבלה עם ההוצאות השונות (אנחנו משתמשים בטבלה של בנק דיסקונט וממליצים עליה) ומלאו אותה בהוצאות השונות בהערכה שלכם. במקביל, פתחו את דפי האשראי שלכם ותסתכלו על אילו סעיפים הוצאתם בחודשיים- שלושה האחרונים. תבדקו גם תשלומים שעוד נשארו לכם ותכתבו אותם. בתקופת הזמן הזו כדאי ונכון לאסוף את כל החשבוניות במעטפה של החודש. כדאי להדגיש על החשבונית את התאריך וההוצאה. כמו כן, כדאי לכתוב לאיזה סוג הוצאה היא משתייכת. אוכל, ביגוד, קוסמטיקה, תיקון לרכב וכד'.

לחלק הבא:

המדריך המלא לניהול תקציב משפחתי מאוזן

הקדמה לניהול התקציב

שלב ראשון: איסוף הנתונים – אתה נמצא כאן

שלב שני: הסקת מסקנות, ונקודות למחשבה ושינוי

שלב שלישי: קבלת החלטות, וקביעת דרכי פעולה

שלב רביעי: בקרה על דרך הפעולה שלנו

קישור קבוע למאמר הזה: http://zol.org.il/?p=1405

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתם יכולים להשתמש באפשרויות ותגי ה-HTMLהבאים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

css.php