«

»

פבר 15

הדפס פוסט זה

המדריך המלא לתקציב מאוזן חלק 3 – קבלת החלטות וקביעת דרכי פעולה

לאחר שבחלקים הקודמים של המדריך המלא לתקציב מאוזן, הסברנו כיצד בונים את תמונת המצב הנוכחית שלנו, ואיך לבנות אפשרויות לחסכון, הגענו לחלק הרציני – איך להתחיל בחסכון האמיתי.

שלב שלישי: קבלת החלטות וקביעת דרכי פעולה

אפשר לחלופין לחלק את זה לשני שלבים. לאחר שיש לנו נתונים, הבנה של חלוקת ההוצאות ומחשבות על אפשרויות לשינוי. אנחנו בשלב זה קובעים מהלך קדימה. המהלך הזה הוא בעצם הכנה של התקציב האישי/משפחתי שלנו. קבלת ההחלטות מתבססת על שני נתונים מרכזיים: אחד, נתוני ההוצאה שלנו שנאספו שהכנו בשלבים הקודמים. השני: השאיפה האישיות שלנו שמושפעות מנתונים כלכליים. לאן אנחנו כמשפחה רוצים להגיע. איפה אנחנו רוצים לראות את עצמינו בסוף השנה הזו מבחינה כלכלית. עם חסכון? של כמה? לאיזה צורך? האם אנחנו רוצים להשקיע באיזה אפיק? פיננסי או רוחני, כמו לימודים גבוהים? רכישת נכס? ערכתם פעם חשיבה על כך? אם לא, תכניסו כאן שלב נוסף שבו תנסו להבין יותר מה הם השאיפות שלכם. האם אתם רוצים שיהיה לכם כסף בצד? למה? האם אתם רוצים להשקיע במשהו? מה? תנסו גם לפרק את השאיפות לשאיפות רחוקות מאוד, לטווח של עוד 15-20 שנה ושאיפות קרובות לשנתיים עד חמש הקרובות.

מתוך שני הנתונים הללו אנחנו מנסים ליצור בסיס פעולה. לדוג': אנחנו רוצים לחסוך לרכישת בית ואנחנו נחסוך לצורך כך 20% מההכנסות שלנו בחמש שנים הקרובות. לצורך כך אנחנו הולכים לקצץ במספר סעיפים שההוצאות בהם גבוהות אך הערך שלהם פחות משמעותי, כמו ביגוד. נעבור לדירה קטנה יותר, נשתמש יותר בתחבורה ציבורית ומוניות, נקנה פחות אוכל מוכן וכד'. כדי שהשלב הזה יהיה ריאלי ואפשרי כדאי  שנכמת את החיסכון בכל סעיף. במקום לקנות ב1200 ₪ אוכל ל3 נפשות נרד ל900 ₪(ולבחון מראש שזו אפשרות סבירה), במקום לצאת לבילויים ב400 ₪ בחודש נצא לבילוי ב150 ₪. לבחון אפשרות של הפחתה באחזקת רכב. ללא מעט משפחות יש יותר מרכב אחד. האם זה משתלם לנו כלכלית להוציא פעמיים על ביטוחים, אחזקת רכב ודלק? האם יש אפשרות להשתמש ברכב אחד עם מעט תחבורה ציבורית ומוניות?

מדובר כאן על שלב לא פשוט שמצריך יכולת גמישות ויכולת לדרג את ההוצאות שלנו לפי סדר עדיפויות. לעיתים נגלה שהמציאות מבחינה כלכלית מאוד לא ורודה ועלינו לקבל החלטות קשות.
חשוב שנשים לב האם אנחנו נעולים על הדרך הרגילה מסיבות פסיכולוגיות של חשש משינוי. האם זו באמת הדרך היחידה שנכונה? לנסות לבנות תרחישים מעט שונים מהתרחיש המוכר והרגיל שלנו. להבין שלכל דבר יש מחיר. חיסכון לזמן מה יכול להיות במחיר של הורדה של מותרות. זה מאוד לא נעים ולא כיף, אבל זה מאפשר לנו עתיד ורוד ובטוח יותר.

מה כדאי לנו יותר? על מה אנחנו מוכנים לוותר למען המטרה הכלכלית שלנו? האם אנחנו מוכנים לקחת סיכונים פסיכולוגיים ולשנות? האם אנחנו באמת פועלים נכון?

לאחר שסיימנו עם ביצוע שלב זה – חשוב מאד שלא נדלג על השלב האחרון, שבלעדיו העניין לא שווה דבר: בקרה מתמדת על דרך הפעולה שלנו וביצוע שינויים בהתאם לצורך

הקדמה לניהול התקציב

שלב ראשון: איסוף הנתונים –

שלב שני: הסקת מסקנות, ונקודות למחשבה ושינוי

שלב שלישי: קבלת החלטות, וקביעת דרכי פעולה אתה נמצא כאן

שלב רביעי: בקרה על דרך הפעולה שלנו

קישור קבוע למאמר הזה: http://zol.org.il/?p=1424

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתם יכולים להשתמש באפשרויות ותגי ה-HTMLהבאים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

css.php