«

מאי 27

הדפס פוסט זה

משפט אזרחי – המדריך להגשת תביעות קטנות

רכשתם מוצר שהפסיק לעבוד ברגע בו יצאתם מהחנות? קיבלתם דואר פרסומי מבלי שאישרתם זאת? ביצעתם עבודה ולא קיבלתם בעבורה תשלום? מזל טוב, אתם נמצאים במרכזו של סכסוך משפט אזרחי אותו ניתן לפתור באמצעות מערכת בתי המשפט לתביעות קטנות.

בית משפט לתביעות קטנות

בתי משפט לתביעות קטנות נמצאים ברבים מבתי משפט השלום הפזורים בערים הגדולות ברחבי הארץ.

יתרונו הוא בפתרון סכסוכים כספיים בסכומים נמוכים יחסית, אגרה נמוכה הנגזרת מסכום התביעה, ובמתן מענה מהיר ויעיל, בדרך כלל במסגרת דיון אחד הנערך בתוך חצי שנה מיום הגשת התביעה.

הייצוג בבית המשפט לתביעות קטנות מתבצע על ידי הצדדים עצמם, ברשות שופט בדימוס שבדרך כלל סלחן בנוגע להתנהלות ההדיוטית בכל הנוגע לעמידה בהליכים משפטיים הנהוגים בבתי המשפט הרגילים.

בית המשפט לתביעות קטנות איננו דן בתיקים הקשורים לדין הפלילי, או ליחסי עובד מעביד הנידונים בבית המשפט לענייני עבודה.

מספרים חשובים בקטנה

סכום התביעה המקסימלי בה יידון בית המשפט לתביעות קטנות הינו – 33,800 ש"ח (נכון לשנת 2014).

האגרה עבור הגשת תביעה הינה 1% מסכום התביעה, אך לא פחות מ-50 ש"ח.

ניתן להגיש עד 5 תביעות קטנות בשנה על ידי אזרח בודד.

פיצוי עבור עוגמת נפש עבור הטרחה שלכם בהגשת התביעה וההגעה לבית המשפט, יהיה במקרים רבים כ-500 ש"ח, אולם יש לקחת בחשבון כי במקרה בו תפסידו בתביעה, אתם אלו שתאלצו לשלם את הפיצוי לנתבע.

איפה מגישים תביעה קטנה?

כלל האצבע אומר שחובת ההוכחה מוטלת על האדם שהגיש את התביעה, כך שבמקרה ובו הטענות שלכם חסרות בסיס, לא יהיה זה הוגן להטריד את הנתבע יתר על המידה. לכן, בית המשפט אשר יידון בעניינכם יהיה בית המשפט הקרוב ביותר פיזית לכתובת מגוריו או לכתובת בית העסק של הנתבע.

אולם, ניתן להגיש את התביעה באחת מבתי המשפט לתביעות קטנות הנמצא במחוז הנתבע, כך שאם אתם מתגוררים בראשון לציון והנתבע בפתח תקווה, תוכלו להגיש את התביעה בבית המשפט בראשון לציון, אולם סבירות גבוהה היא שהדיון ייערך בביהמ"ש בפ"ת.

איך מגישים תביעה קטנה?

ביהמ"ש לתביעות קטנות הוקם במטרה לסייע לאזרח הפשוט למצוא פתרון מהיר לבעיות קטנות יחסית. לכן, ההתייחסות היא שגם במקרה ואתם אינכם משפטנים, אך בכל זאת הטרחתם את עצמכם להגיש תביעה, כנראה שמשהו באמת הציק לכם. כך שאין כללים קשיחים לגבי צורת הגשת התביעה, מלבד שתוגש בצורה קריאה ותכיל נתונים וראיות רבות ככל האפשר על המקרה הנדון.

יש להגיש לבית המשפט את השתלשלות העניינים בצורה המקיפה ביותר, בשלושה העתקים. מומלץ מאד לצרף למסמכים חשבוניות, חלופות מיילים ואפילו תמלול שיחות והתכתבויות SMS-ים שלכם עם הנתבע, יש לצרף כל מסמך רלוונטי הקיים ברשותכם. כמובן שיש לשמור ברשותכם את המסמכים המקוריים, במקרה ויאבדו על ידי בית המשפט.

כאמור, את התביעה יש להגיש לאחד מבתי המשפט לתביעות קטנות, וזאת לאחר שמילאתם טופס מתאים (מומלץ להיעזר במודיעין הנמצא בלובי הבניין לפני שניגשים לעמוד בתור), אליו תצרפו את המסמכים והראיות שלכם בשלושה העתקים (אותם יש להכין מראש), ותשלמו את האגרה בהתאם לתעריף הנהוג.

איך מתקדמים מכאן?

מקץ כמה שבועות או חודשים, תלוי בעומס בית המשפט, תקבלו בדואר רשום הזמנה לדין הכוללת תאריך, שעה והמקום בו ייערך הדיון בעניינכם. באותו המועד יישלח כתב התביעה וההזמנה לדין גם לנתבע עצמו, חשוב מאד לעקוב באתר האינטרנט של מערכת בתי המשפט לגבי סטטוס מסירת המסמכים לנתבע.

במידה ובכתובת אותה ציינתם לא ניתן לאתר את הנתבע, או שהוא פשוט לא הגיע לאסוף את הדואר הרשום – הדיון בעניינכם יידחה עד למסירה פיזית של המסמכים לנתבע.

בית המשפט לא מבצע שום פעולה להבטיח את מסירת המסמכים לנתבע מלבד שליחתם בדואר רשום, אולם ניתנת לכם האפשרות למסור את התביעה באמצעות הדבקתם על דלת ביתו, או באופן ידני אליו או לבן משפחתו והחתמתו על כך.

במידה והוכחתם כי המסמכים נמסרו ועדיין הנתבע בחר שלא להגיע לדיון, בית המשפט יפסוק לטובתכם.

חשוב מאד לבדוק מוקדם ככל הניתן את סטטוס המסמכים, כך שבמקרה בו תאלצו למסור את המסמכים באופן ידני, לא יוכל הנתבע לטעון שלא ניתן לו מספיק זמן להגיש כתב הגנה וידחה את מועד הדיון בכמה חודשים קדימה.

מהלך הדיון

הדיון עצמו איננו פורמלי, ומתנהל כמעין שיח בין השופט לצדדים. חשוב לזכור כי השופט ייקרא את כלל החומר טרם הדיון, ולכן אין להעלות טענות סותרות במהלך הדיון – בעקבות פרק הזמן הגדול שבין הגשת התביעה לדיון, יש לקרוא את כלל החומרים ערב קודם לכן.

במהלך הדיון הקצר, יישאל השופט את שני הצדדים שאלות מכוונות שיסייעו לו בגיבוש פסק הדין, במידה וישנם עדים רלוונטיים או מומחים, יש להביאם לדיון בכדי לסייע בהשלמת התמונה או להפריך טענות שיועלו על ידי הנתבע.

חשוב לציין שפשטותו של ההליך אמנם איננה מחייבת אתכם לפנות אל השופט בצורה רשמית או להשתמש במונחים מהתוכנית חוק וסדר, אך נדרש לספר בצורה נעימה ולא מתלהמת את הצד שלכם, ולקוות שהראיות שהגשתם יתמכו בטענותיכם.

פסק דין

פסק דין אוטומטי יינתן במקרים הבאים:

  • במקרה בו הוכחתם כי המסמכים נמסרו לנתבע ובכל זאת הוא לא הגיע לדיון – יימסר פסק דין לטובתכם
  • במקרה בו הנתבע הגיע לדיון ואילו אתם לא הגעתם, מכל סיבה – יימסר פסק דין לטובת הנתבע
  • במקרה בו שני הצדדים לא הגיעו לדיון – התביעה תימחק

במקרה בו שני הצדדים הגיעו לדיון, ינסה בית המשפט להגיע לפסק דין על דרך הפשרה, אלא אם כן נעשתה עוול שלא ניתן לגשר עליה. חשוב מאד, במקרה בו הגעתם לפשרה טרם הדיון, יש לבטל את התביעה באופן מסודר מול המזכירות או להגיע לבית המשפט ולבשר על כך לשופט.

גביית החוב

במידה והנתבע הוא אדם פרטי הגון או חברה מסודרת, התשלום לו אתם זכאים מתוקף פסק הדין יועבר אליכם בסמוך לסיום המשפט. אולם, במידה והנתבע הוא אדם לא אמין או חברה הנמצאת בקשיים כלכליים ומטופלת על ידי עורך דין פשיטת רגל, חשוב שתדעו שבמקרים רבים כספכם נמצא על קרן הצבי.

במקרה זה, עומדת לרשותכם האפשרות לפנות לאחר חודש ממתן פסק הדין, לרשות ההוצאה לפועל, בכדי להגיש תביעה לגביית התשלום באמצעות רשות האכיפה והגבייה.

במידה והסכום שנפסק לרשותכם הינו עד 10,000 ש"ח, תוכלו לפנות למסלול המהיר המבטיח זמן גביית חוב קצר יחסית, שמונה חודשים, ומאפשר עיקול נכסים פיננסיים של החייב. במקרה בו מדובר על חברה או סכום גבוה יותר, תוכלו להיעזר בשירותי עורך דין הוצאה לפועל, בהגשת תביעה בפני ההוצאה לפועל, עיקול מטלטלים, מתן צו עיכוב יציאה מהארץ ואפילו הרמת מסך, המעבירה את החוב מהחברה בע"מ לבעלי החברה באופן אישי. הכל בכפוף לחוקי ההוצאה לפועל ולמקרה הספציפי.

מדריך זה נועד להנגיש במעט את המושגים הקשורים להגשת תביעה קטנה בבית המשפט, והוא מבוסס על ניסיון אישי בלבד. בכל מקרה יש להיצמד להוראות בתי המשפט ולאמור בחוק, וכותב המדריך איננו אחראי לנזקים כלשהם שעלולים להיגרם בעקבות האמור במאמר זה.

קישור קבוע למאמר הזה: http://zol.org.il/?p=1620

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתם יכולים להשתמש באפשרויות ותגי ה-HTMLהבאים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

css.php